Zaburzenia integracji sensorycznej, co robić ?

Integracja sensoryczna jest to proces, w którym mózg organizuje docierające do niego informacje płynące z ciała i środowiska, po czym wysyła odpowiednią reakcję. Zmysły podstawowe dla integracji sensorycznej dotyk, równowaga oraz czucie ciała)mają zasadnicze znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu. Zaburzenia na tym poziomie mogą być wielkim utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, dlatego jeśli zauważysz u swojego dziecka jakieś nieprawidłowości, skorzystaj z opcji takiej jak zaburzenia sensoryczne u dzieci terapia. Najpierw trzeba oczywiście udać się do specjalisty, który zdiagnozuje powód nieprawidłowości i ewentualnie wyśle dziecko na terapię.

Reaguj gdy zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka.

Gdy Twoje dziecko zbyt intensywnie rejestruje docierające do niego bodźce zmysłowe możemy mówić o nadwrażliwości na bodźce z zewnątrz. Czuje się przytłoczone przez otaczające je kolory, dźwięki, zapachy bądź dotknięcia. Nadwrażliwe na bodźce dziecko może się skarżyć na dyskomfort powodowany przez metkę na ubraniu, obcisłe ubrania, ściągacze, może także preferować pokarmy o określonej konsystencji, może nie lubić mycia i czesania włosów, unika zabaw z użyciem mas plastycznych, używania kleju czy malowania palcami. Maluch może unikać również zabaw grupowych z powodu hałasu i bliskiej obecności innych dzieci. Warto wtedy pomyśleć o takiej opcji jak zaburzenia sensoryczne u dzieci terapia.

Może ona tylko pomóc dziecku. Gdy Twoje dziecko odbiera bodźce zmysłowe z mniejszą intensywnością niż powinno również wskazana jest terapia. Dziecko szuka wówczas dodatkowych wrażeń, np. podczas zabaw najchętniej skacze, uderza innych, przewraca się, potrząsa różnymi częściami ciała, słucha głośno muzyki, hałasuje. Takie dziecko może potrzebować silnego przytulania, bujania się na huśtawce, kręcenia na karuzeli. Wszystko co intensywne będzie się podobało Twojemu dziecku. Takie zachowania również zaliczają się do konieczności skorzystania z takiej opcji jak zaburzenia sensoryczne u dzieci terapia. Dziecko słabiej reaguje na ból, może szarpać się podczas zasypiania i tak dalej.