Jakie drewno egzotyczne warto używać?

Jeżeli decydujemy się na używanie innego drewna niż tego krajowego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drewno pochodzące z innej strefy klimatycznej może różnie reagować na warunki, jakie panują w naszym klimacie. Dodatkowo często jest tak, że obróbka takiego drewna jest czasami bardziej problematyczna niż drewna rodzimego, co również przekłada się na przykład na cenę wykonania danych prac budowlanych. Ogólnie uważa się drewno egzotyczne za materiał, który jest przeważnie dużo twardszy oraz bardziej odporny na wilgoć. Oczywiście zależy to także od konkretnego gatunku, ponieważ istnieją takie rodzaje drewna jak na przykład goiabao i meranti, które mają dużo gorsze właściwości i parametry od drzew występujących naturalnie w naszej strefie klimatycznej, takich na przykład jak buk, jesion czy dąb. Dodatkowo drewno egzotyczne, o czym musimy koniecznie wiedzieć, jest o wiele droższe od drewna krajowego, dlatego też wybierając konkretny gatunek, musimy być w stu procentach pewni, że będzie on się sprawował doskonale w konkretnym przeznaczeniu.

Jak wybrać odpowiedni gatunek

Niektóre gatunki drewna egzotycznego nie zaleca się do używania wewnątrz budynków, zaś inne jak najbardziej nadają się do tego. W tym przypadku ogromna role odgrywają właściwości pochłaniania wilgoci, co za tym idzie powstające przy tym odkształcenia. Jak wiadomo, drewno jest materiałem, który pracuje i pod wpływem wchłaniania lub oddawania wilgoci do otoczenia może puchnąć lub się kurczyć. Z tego powodu mogą powstawać naprężenia lub szczeliny. Dlatego tak ważne jest dobranie drewna o jak najbardziej optymalnych parametrach, które będzie zachowywać się w sposób jak najbardziej przewidywalny.

W innym może być tak, że drewno egzotyczne, na które wydaliśmy sporo pieniędzy, nie będzie sprawować się tak dobrze, jakbyśmy sobie tego życzyli. Warto też wiedzieć o tym, że dane gatunki drewna wymagają od fachowców znajomości metod budowania z nich określonych konstrukcji, taki jak na przykład podłogi i elewacje. W tym wypadku pod uwagę trzeba wziąć możliwości odkształceń danego gatunku i tak zaplanować konstrukcję, aby pod wpływem warunków atmosferycznych nie uległa odkształceniom.